
Сайт міжнародного галузевого співтовариства Pig333.com повідомляє про позитивну динаміку розвитку сектора свинарства в Португалії, обумовленому підвищенням попиту на свинину на зовнішніх ринках – головним чином азіатських. Швидко і стійко зростає продаж живих свиней в сусідню Іспанію.
За даними Євростату, в 2020 році приріст запасу свинарства в Португалії склав 0,5% в порівнянні з 2019-м, а обсяг забою свиней – на 0,15% (до 5,55 млн голів). Очікується, що до кінця поточного і в 2021 році країна задовольнить зовнішній і внутрішній попит на свинину.
У структурі обсягу продукції первинної переробки приблизно 30% припадає на поросят і 70% – на свиней забійної кондиції. Основна частина замовлень на молочних поросят надходить від готелів і закладів HoReCa, що спеціалізуються на організації урочистостей та інших масових заходів.
У період пандемії COVID-19 продажі даного виду продукції знизилися, але, за прогнозами, до кінця року зниження обсягів забою поросят компенсує збільшення обсягу забою дорослих свиней до 5,6 млн голів, за рахунок чого зросте середня вага туші.
Згідно з прогнозами, річний приріст виробництва свинини в Португалії до кінця 2020-го складе 3,5%, а загальний обсяг досягне 380 тисяч тонн. У найближчі три роки він збільшиться на 10% – пропорційно зростанню попиту.
У січні 2019 року Китай відкрив ринок для замороженої свинини та свинних субпродуктів португальського виробництва. За вісім місяців 2020 року експорт продукції свинарства цього напрямку виріс в шість разів – $ 27,5 млн (12 225 тонн) і став основним драйвером розвитку галузі в цілому.
Експорт живих свиней в Іспанію в січні-серпні 2020 року подвоївся, що було пов’язано з відкриттям нових м’ясопереробних підприємств в цій країні, проте нещодавній спалах африканської чуми може послабити позиції Португалії. Країни Північної Європи пропонують живих свиней за нижчими цінами, що перевищують їх конкурентоспроможність. Ще одним важливим експортним напрямом залишається Японія. У минулому році вона закупила в Португалії свинину на суму $ 5 млн, а в поточному році обсяги продажів збільшилися і продовжують зростати.
При позитивній динаміці розвитку галузі, яка чітко простежується другий рік поспіль, Португалія залишається нетто-імпортером живих свиней і свинини для задоволення внутрішнього попиту. За даними компанії Trade Data Monitor (TDM), в 2019 році Португалія імпортувала 1,1 млн голів свиней (в основному з Іспанії) на суму $ 157 мільйонів. Ймовірно, цей тренд збережеться в останньому кварталі 2020 і 2021 році, що обумовлено підвищенням попиту на внутрішньому ринку. У той же час імпорт свинини в Португалію в січні-серпні 2020 року скоротився на 14% в річному численні і склав у вартісному вираженні $ 248 мільйонів.